بیشتر هزینه‌های آواره و پناهندگان را دولت اقلیم کوردستان تامین می‌کند

"دولت عراق کمک بسیار ناچیزی به آواره و پناهندگان می‌کند"
یکی از اردوگاه های آوارگان در اقلیم کوردستان
یکی از اردوگاه های آوارگان در اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان٢٤)- مدیرکل مرکز هماهنگی بحران، می‌گوید که دولت عراق کمک بسیار ناچیزی به آواره و پناهندگان ساکن اقلیم کوردستان می‌کند و بیشتر هزینه‌های آنها را دولت اقلیم کوردستان، تامین می‌کند.

اداره رسانه و اطلاع‌رسانی دولت اقلیم کوردستان، امروز یکشنبه ٣ مارس، با انتشار گزارشی آمار آواره و پناهندگان ساکن اقلیم کوردستان را منتشر کرد.

بر پایه گزارش، ٩٠٠ هزار و ٤٦٧ آواره و پناهنده ساکن اقلیم کوردستان هستند که ٦٣١ هزار و ١٧٤ نفر از آنان آواره داخلی عراق و ٢٦٩ هزار و ٢٩٣ نفر نیز پناهنده هستند.

همچنین بیشتر پناهندگان از سوریه هستند و تعداد آنان ٢٥١ هزار و ٤٧٥ نفر است. سپس پناهندگان ایرانی که تعداد آنها به هشت هزار و ٣٥٧ نفر می‌رسد و در پی آن پناهندگان اهل ترکیه که تعداد آنان هم هفت هزار و ٧٩٦ نفر اعلام شده است. در اقلیم کورستان ٦٥٢ پناهنده فلسطینی و هزار و ١٣ پناهنده از کشورهای دیگر جهان زندگی می‌کنند.

در گزارش آمده است که در اقلیم کوردستان ٣٣ اردوگاه برای آواره و پناهندگان احداث شده‌اند. ٤١ درصد آنان در استان اربیل، ٤٠ درصد در استان دهوک و ١٩ درصد نیز در استان سلیمانیه ساکن هستند.

و نیز تا سال گذشته چهار هزار و ٤٢ آواره و پناهنده به زادگاه خود بازگشته‌اند که هزار و ٩٤٤ نفر از آنان آواره و دو هزار و ٩٧ نفر نیز پناهنده بوده‌اند.

گزارش تاکید کرده است که هزینه نگهداری آواره و پناهندگان را دولت اقلیم کوردستان تامین می‌کند که به طور روزانه برای هر فرد ٢.٣ دلار هزینه می‌شود و جمع سالانه آن ٨٤٢.٠٠٠.٠٠٠ میلیون دلار برآورد شده است.

سروه رسول، مدیرکل مرکز هماهنگی بحران. اعلام کرده است که آواره‌ها از سال ٢٠١٤ امکان بازگشت به زادگاه خود را نداشته‌اند، "زیرا مشکلات آنها رفع نشده است. نصف آواره‌های ساکن اقلیم کوردستان از شنگال هستند، به غیر از آواره‌های جنوب عراق که هنوز مشکلاتشان برطرف نشده است. دولت عراق کمک بسیار ناچیزی به آنها می‌کند و بیشتر هزینه‌های آنها را دولت اقلیم کوردستان، تامین می‌کند."

ب.ن