وزیر دفاع عراق: در سفر السودانی به آمریکا مسئله خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی از عراق بررسی می‌شود

"آمریکا نحوه و زمان خروج نیروهایش را بررسی می‌کند"
ثابت العباسی، وزیر دفاع عراق
ثابت العباسی، وزیر دفاع عراق

اربیل (کوردستان٢٤)- وزیر دفاع عراق، می‌گوید نخست وزیر این کشور در سفر به آمریکا مسئله خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی از عراق را بررسی می‌کند.

ثابت العباسی، وزیر دفاع عراق، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الحدث، سفر آتی محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق به آمریکا را مورد توجه قرار داد و گفت یکی از اولویت‌های این سفر که در ماه آوریل انجام می‌شود، مسئله خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی از عراق خواهد بود.

وی، افزود که آمریکا نحوه و زمان خروج نیروهایش را بررسی می‌کند و برای توافق در این خصوص با طرف عراقی وارد گفت‌وگو شده است.

العباسی، گفت با آمریکا به توافق رسیده‌اند که در خصوص ضرورت تداوم حضور نیروها، بین عراق و سوریه تفاوت قائل شوند.

او، تاکید کرد که شاید تداوم حضور نیروهای آمریکا در سوریه ضروری باشد.

وزیر دفاع عراق، در پاسخ به سئوالی خاطرنشان کرد که برای انجام عملیات مشترک با ترکیه علیه حزب کارگران کوردستان (پ.ک.ک) هیچ گونه توافقی نکرده‌اند. "ترکیه می‌گوید اگر از امنیت مرزهای مشترک اطمینان حاصل کند، حضور نیروهایش در عراق، ضروری نخواهد بود."

او همچنین یادآور شد که قانون اساسی عراق، اجازه نمی‌دهد نیروهای امنیتی در امور سیاسی دخالت کنند، "اما به بازسازی زیرساخت نظامی ارتش عراق متعهد هستند."

اظهارات وزیر دفاع عراق در خصوص حضور نیروهای آمریکا در این کشور در حالی است که اخیرا آلینا رومانوفسکی، سفیر آمریکا در عراق اعلام کرده است، داعش هنوز یک خطر جدی در عراق است و لازم است که ائتلاف بین‌المللی به حضور خود در این کشور ادامه دهد.

ب.ن