اقدامات متفاوت ایران برای مقابله با تحریم‌های آمریکا

وزیر کشور: مقابله با تحریم‌ها را به استانداران می‌سپاریم

اربیل (کردستان24)- رئیس جمهور ایران و وزیر کشور دو دیدگاه متفاوت را برای مقابله به تحریم‌های آمریکا ارائه کردند.

حسن روحانی روز شنبه 14 اردیبهشت در مراسم یکصدمین «سال تربیت معلم» اظهار داشت: آمریکا به دنبال کاهش درآمدهای نفتی و غیر نفتی ما است و ما باید در مقابل توطئه آنها برای جلوگیری از فروش نفت بایستیم.

روحانی با اشاره به هدف آمریکا برای کاهش درآمدهای ارزی ایران گفت: ما باید درآمد ارزی خود را افزایش و مخارج ارزی کشور را کاهش دهیم و هیچ راهی غیر از این نداریم.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور هم روز جمعه با اشاره به ضرورت عدم وابستگی به نفت گفت: باید بار مسئولیت مقابله با تحریم‌ها در شرایط فعلی به عهده استانداران گذاشته شود.

به گفته وی، استاندارها توان و اختیار لازم را برای مقابله با تحریم‌ها دارند.

فضلی در ادامه به اشاره به واگذاری مدیریت یارانه‌های نقدی و مالیات به استانداران گفت: استاندار می‌تواند شرایط را برای سرمایه گذاری‌های بالای 100 میلیارد ریال تسهیل کند و نیازی به مراجعه سرمایه‌گذار به ادارات نباشد.

روحانی، خروج آمریکا از برجام را کار اسرائیل، عربستان و دو کشور دیگر که اشاره‌ای به نام آنها نکرد، دانست.

آمریکا در آخرین اقدامات خود علیه ایران با عدم تمدید معافیت‌های نفتی این کشور سیاست به صفر رساندن صادرات نفت این کشور را به مورد اجرا گذاشت و تعدادی از معافیت هسته‌ای ایران هم که روز جمعه پایان یافتند تمدید نکرد و محدودیت‌های جدید علیه فعالیت هسته‌ای آن اعمال کرد، که در صورت موفقیت، توقف غنی سازی اورانیوم در ایران در پی خواهد داشت.

روحانی درباره سیاست به صفر رساندن صادرات نفت ایران توسط آمریکا اظهار داشت: «مفهوم این حرفی که آمریکایی می گویند فروش نفت ایران را به صفر می رساند این است که خریداران نفت ایران را تهدید می کند که از ایران نفت نخرند».

رئیس جمهور ایران با انتقاد از جناح مقابل خود اظهار داشت: متاسفانه برخی هنوز باورشان نشده که در یک جنگ سیاسی اقتصادی و روانی با یک ابرقدرت با آمریکا قرار داریم و توطئه های بزرگی علیه ایران وجود دارد این مسائل را باید باور کنیم.

آمریکا در گام بعدی علیه ایران درصدد مسدود کردن درآمدهای صنعت پتروشیمی ایران است که محصولات شیمیایی این کشور با درآمد ارزی بیش از 12 میلیارد دلار به کشورهای همسایه و آسیایی صادر می‌شود.

اقدامات اخیر آمریکا از جمله در بخش نفت، هسته‌ای و پتروشیمی در چارچوب فشار حداکثری برای تغییر رفتار ایران در زمینه برنامه موشکی، هسته‌ای و اقدامات منطقه‌ای این کشور اعمال شده و می‌شوند.