اسرائیل با آزادی ۷۰۰ زندانی فلسطینی در مقابل ۴۰ گروگان موافقت کرد

بر اساس این توافق تل‌آویو حاضر است در برابر آزادی هر سرباز زن اسرائیلی ۷ زندانی محکوم به حبس ابد فلسطینی را آزاد کند

اربیل (کوردستان۲۴)- سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل روز یکشنبه فاش کرد که تل‌آویو در جریان مذاکرات آخر هفته در مذاکره‌ی سه‌ جانبه‌ی آمریکا، مصر و قطر، با آزادی ۷۰۰ اسیر فلسطینی در مقابل آزادی ۴۰ گروگان اسرائیلی موافقت کرد.

این گزارش به نقل از یک منبع بلندپایه اسرائیلی از موافقت اسرائیل با آزادی حدود ۷۰۰ زندانی امنیتی فلسطینی از جمله حدود ۱۰۰ زندانی محکوم به حبس ابد در ازای آزادی ۴۰ گروگان را تأیید کرده است.

به گفته‌ی این منبع، اسرائیل همچنین در حال بررسی پیشنهادی است که بر اساس آن هفت فلسطینی محکوم به حبس ابد به‌ازای هر سرباز زن گروگان نزد حماس، آزاد می‌شوند.

این منبع توضیح داده که «براین‌اساس، اسرائیل حق اعتراض به نام‌هایی را که حماس مطالبه می‌کند، نخواهد داشت. درعین‌حال، در صورت اعطای حق اعتراض به اسامی، به‌ازای هر سرباز زن، زندانیان امنیتی فلسطینی بیشتری آزاد خواهند شد.»

این تحول پس از آن رخ داد که یک منبع آگاه عرب بامداد یکشنبه فاش کرد که بر سر ایده‌ی آزادی ۴۰ اسرائیلی و آتش‌بس ۶ هفته‌ای توافق شده است.

این منبع همچنین گفت که واشنگتن از طریق آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه خود، به‌وضوح بر تل آویو فشار می‌آورد تا در مذاکرات پیشرفت کند و ظرف چند روز به توافق برسد.